بارداری – بهداشت و سلامتی در بارداری

یک رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم، می تواند به شما کند که در طول بارداری سلامتی تان را حفظ کنید، و به فرزندتان امکان بهترین شروع زندگی را ارزانی دارید. در اینجا مواردی را که برای حفظ سلامتی می توانید انجام دهید، توضیح می دهیم.

 

چه باید بخورید؟

 

اگر می خواهید باردار شوید یا باردار هستید، یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم است. تغذیه خوب در دوران بارداری به فرزندتان کمک می کند که خوب رشد و نمو پیدا کند و به شما کمک خواهد کرد که سلامتی و تناسب تان را حفظ کنید. نیاز به پیروی از رژیم خاصی نیست، اما اطمینان حاصل کنید که به منظور دستیابی به تعادل مواد غذایی مناسب مورد نیاز خودتان و فرزندتان، هر روز غذاهای متنوعی را می خورید. همچنین از خوردن برخی غذاهای خاص باید پرهیز کنید.
احتمالاً درخواهید یافت که بیش از حد نرمال گرسنه می شوید، اما نباید به اندازه دو نفر غذا بخورید، حتی اگر دوقلو یا سه قلو باردار هستید.
هر روز صبحانه بخورید. این کار به شما کمک خواهد کرد که از خوردن میان وعده هایی که چربی و پروتئین بالایی دارند اجتناب کنید. ممکن است مجبور باشید به جای دست کشیدن از خوردن تمام چیزهای مورد علایق تان، میزان غذاهای مختلفی را که می خورید تغییر دهید.

 

میوه و سبزیجات

 

میوه وسبزیجات علاوه بر ویتامین و مواد معدنی، فیبر را هم تأمین می کنند که به هضم غذا و جلوگیری از یبوست کمک می کند. پروتئین را هر روز به یکی از پنج صورت: تازه، فریز شده، کنسروی، خشک یا عصاره و نیز آب میوه و سبزیجات بخورید. همیشه آن ها رابه دقت بشویید. برای استفاده هر چه بهتر از سبزیجات، آن ها را به صورت خام یا نیمه پخته مصرف کنید.

 

گوشت، ماهی، تخم مرغ، لوبیا و دیگر منابع پروتئینی غیرلبنی

 

پروتئین شامل گوشت (به استثنای جگر)، ماهی، مرغ، تخم مرغ، لوبیا، حبوبات و آجیل می باشد. این غذاها همه منبع مواد غذایی خوبی هستند. هر روز به میزان مناسبی از آن ها بخورید. گوشت لخم کم چربی را انتخاب کنید، پوست مرغ را بگیرید و با استفاده از اندکی روغن بپزید. از پخته شدن کامل تخم مرغ، مرغ، گوشت خوک، برگرها و سوسیس اطمینان حاصل کنید. چک کنید که گوشت صورتی رنگ(نیمه پخته) نباشد و عصاره آن صورتی یا قرمز نباشد. سعی کنید در هفته دو بار از پروتئین ماهی بخورید، که یک بار آن باید ماهی چرب باشد. از خوردن برخی از انواع ماهی باید اجتناب کنید.

 

غذاها و نوشیدنی هایی که چربی و یا قند بالایی دارند

 

این گروه از مواد غذایی شامل همه انواع چربی ها، روغن، سس های سالاد، خامه، شکلات، چیپس، بیسکویت، شیرینی ها، بستنی، کیک، پودینگ (فرنی ها) و نوشابه های گازدار می باشد. باید فقط اندکی از این گروه غذایی بخورید. قند بدون این که هیچ مواد غذایی را برای بدن مهیا کند، فقط کالری دارد. خوردن زیاد غذا و نوشابه های شیرین به خصوص در بین غذا، می تواند باعث خرابی دندان ها شود. اگر بیشتر از آنچه که نیاز داریم بخوریم، منجر به افزایش وزن می گردد. خوردن زیاد غذاهای چرب، احتمال افزایش وزن را بیشتر می کند. خوردن زیاد چربی اشباع شده می تواند میزان کلسترول خون را افزایش دهد، که این خود شانس ایجاد بیماری قلبی را افزایش می دهد. سعی کنید از خوردن غذاهایی که چربی اشباع شده  دارند اجتناب کنید و غذاهایی بخورید که به جای آن، چربی غیراشباع شده دارند.

 

نان، برنج، سیب زمینی، پاستا و دیگر مواد غذایی نشاسته ای

 

کربوهیدرات ها بدون این که کالری زیادی داشته باشند سیرکننده هستند و منبع مهمی از ویتامین و فیبر می باشند. این گروه شامل: نان، سیب زمینی، غلات به همراه شیر برای مصرف صبحانه، پاستا، برنج، جو دوسر، نودل، ذرت و بلال، ارزن، سیب زمینی هندی، آرد ذرت و سیب زمینی شیرین هستند. این ها باید بخش اعظم هر وعده غذایی باشند. هر وقت که می توانید، از انواع مختلف نان گندم کامل(سبوسدار) استفاده کنید.

 

شیر و لبنیات

 

لبنیات مثل شیر، پنیر، ماست مهم هستند، چون دارای کلسیم و دیگر مواد مغذی هستند که بدنتان به آن نیاز دارد. در روز دو یا سه بخش از غذایتان را به آن اختصاص دهید و تا آنجا که می توانید از انواع کم چربی، مثل شیر کم چرب یا بدون چربی، ماست کم چرب و پنیر نیمه چرب استفاده کنید. اگرچه پنیرهایی هستند که باید از خوردن آن ها پرهیز کنید.

 

غذاهایی که باید از خوردن آنها اجتناب کنید

 

غذاهایی هستند که وقتی باردار هستید نباید آن ها را مصرف کنید، چون حال شما را بد می کنند و به فرزندتان آسیب می رسانند.

 

باید از خوردن این غذاها اجتناب کنید:

 

 • برخی از انواع پنیرها. پنیر نرمی که از کپک به عمل آورده شده است، مثل بری، کاممبرت و موارد دیگر با همان شکل. همچنین باید از خوردن پنیر نرم با رگه های آبی رنگ، مثل پنیر دانمارکی آبی اجتناب کنید. این ها با کپک درست می شوند و حاوی لیستریا می باشند که یک نوع باکتری است که می تواند برای فرزندتان که به دنیا نیامده مضر باشد. اگرچه لیستریوزیس یک عفونت نادر است، ولی مهم است که در بارداری پیشگیری خاصی به عمل آید، چون حتی حالت خفیف بیماری در مادر می توان منجر به سقط، مرده زایی یا حالت شدید بیماری در بچه گردد. می توانید از پنیرهای سفت مثل چدار، پارمیزان و پنیرهایی که از شیر پاستوریزه به عمل آورده شده اند، مثل موزارلا و پنیرهای رایجی که در همه جا هستند استفاده کنید.
 • پاته(مغز). از تمامی انواع پاته اجتناب کنید، چون ممکن است لیستریا داشته باشند.
 • تخم مرغ خام یا نیم پز(عسلی). مطمئن باشید که تخم مرغ ها کاملاً پخته اند؛ طوری که سفیده و زرده سفت باشند. این کار از خطر مسمومیت غذایی با سالمونلا پیشگیری می کند. از غذاهایی که حاوی تخم مرغ خام یا نپخته هستند مثل مایونزی که در خانه درست می شود، اجتناب کنید.
 • گوشت خام یا نپخته. تمامی گوشت ها و مرغ ها را کاملاً بپزید؛ به گونه ای که دیگر هیچ اثری از رگه های خونی یا صورتی نداشته باشند. کاملاً مراقب سوسیس و گوشت چرخ کرده باشید. خوردن استیک گوشت گوساله و بره نیم پز شده در بیرون خانه، مادامی که به طور مناسبی پخته شده باشد و استاندارد باشد خوب است.
 • محصولات حاوی جگر. جگر و یا محصولات حاوی جگر مثل پاته جگر یا سوسیس جگر را نخورید، چون مقدار زیادی ویتامینA دارند. مقادیر زیاد ویتامین A می تواندبه بچه آسیب برساند.
 • مکمل های حاوی ویتامین A. مولتی ویتامین با دوز بالا، روغن کبد ماهی و هر مکملی که حاوی ویتامین A است، مصرف نکنید.
 • برخی از ماهی ها. کوسه ماهی، نیزه ماهی و شمشیر ماهی نخورید؛ و از دو تکه استیک ماهی تون در هفته (هر کدام ۱۴۰ گرم پخته و ۱۷۰ گرم خام) یا چهار کنسرو متوسط تون (حدود ۱۴۰ گرم بدون آب) در هفته نباید بیشتر بخورید. این نوع ماهی ها دارای سطح بالایی از جیوه هستند که به رشد سیستم عصبی بچه آسیب می رسانند. بیش از دو واحد ماهی چرب در هفته نخورید. ماهی های چرب شامل ماهی تون تازه (ولی نه کنسرو شده)، یا ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، ساردین، قزل آلا هستند.
 • صدف خام. ترجیحاً صدف پخته به جای خام بخورید، چون حاوی باکتری های مضری هستند که باعث مسمومیت غذایی می شوند.
 • بادام زمینی. اگر دوست دارید بادام زمینی یا غذاهای حاوی بادام زمینی مثل کره بادام زمینی در طول بارداری بخورید، می توانید به عنوان بخشی از رژیم غذایی که متعادل است آن را بگنجانید، مگر این که به آن حساسیت داشته باشید.
 • شیر پاستوریزه نشده. فقط شیر پاستوریزه و یا استرلیزه که پاستوریزه شده بخورید. اگر فقط شیر تازه دوشیده شده در دسترس است، اول آن را بجوشانید. شیر پاستوریزه نشده بز و گوسفند و غذاهایی را که از این ها تهیه شده مثل پنیر تهیه شده از شیر بز نخورید.

 

آماده کردن و تهیه غذا

 

 • میوه و سبزیجات و سالادها را به گونه ای بشویید که ذره ای خاک روی آن نباشد؛ چون ممکن است آلوده به توکسوپلاسما باشد. این میکروب باعث بیماری توکسوپلاسموز می گردد که می تواند به بچه آسیب برساند.
 • غذاهای آماده طبخ را به گونه ای گرم کنید که گرما به تمام قسمت های آن رسوخ کند. این کار به خصوص در غذاهایی که حاوی مرغ هستند مهم می باشد.
 • غذای اضافی را بپوشانید و در یخچال قرار دهید و ظرف مدت دو روز استفاده کنید.
 • بعد از آماده سازی گوشت خام، تمامی سطوح و ظروف و دست ها را بشویید. این کار به پیشگیری از عفونت با توکسوپلاسما کمک خواهد کرد.

 

اضافه وزن

 

اغلب خانم ها در دوران بارداری بین ۱۰ تا ۱۲٫۵ کیلوگرم افزایش وزن پیدا می کنند. افزایش وزن میزان متفاوتی دارد و بستگی به وزن شما در قبل از بارداری دارد. بیشتر وزن اضافی به علت رشد بچه است. افزایش زیاد وزن می تواند بر سلامت و بالا رفتن فشارخون اثر بگذارد. اهمیت آن به همان اندازه نگرفتن رژیم است، اما باید به طور صحیح و سالم غذا بخورید. سعی کنید با حفظ فعالیت های روزانه خود و ورزش، فعال باقی بمانید. اگر نگران هستید، با ماما یا پزشکتان صحبت کنید. اگر بالای ۱۰۰ کیلوگرم یا کمتر از ۵۰ کیلوگرم هستید، به شما توصیه هایی خواهند کرد.

 

ویتامین ها و مواد معدنی

 

خوردن غذاهای متنوع و سالم، به شما کمک خواهد کرد که در طول بارداری تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را به دست آورید. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی به طور خاص مهم هستند که عبارتند از:

 

 • فولیک اسید. فولیک اسید در حاملگی مهم است چون خطر نقص لوله عصبی مثل اسپینابیفیدا را کاهش می دهد. اگر تصمیم به بارداری دارید، باید روزانه ۴۰۰ میکروگرم قرص فولیک اسید را تا هفته ۱۲ بارداری بخورید. اگر قبل از شروع بارداری قرص اسیدفولیک نخورده اید، باید به محض اطلاع از بارداری خود، آن را شروع کنید. همچنین باید غذاهای حاوی فولیک اسید مثل سبزیجات با برگ سبز، غلات همراه با شیر مخصوص صبحانه که با فولیک اسید غنی شده اند، و برنج قهوه ای بخورید. به برخی از غلات مخصوص صبحانه، نان و مارگارین ها فولیک اسید اضافه شده است. اگر قبلاً فرزندی با مشکل اسپینابیفیدا داشته اید، یا بیماری کلیاک دارید، و یا داروی ضد صرع مصرف می کنید، با پزشکتان مشورت کنید چون به دوز بیشتری از فولیک اسید نیاز دارید.
 • ویتامین D. برای حفظ سلامت استخوان های خود و جهت تأمین ذخیره کافی در ماه های اول زندگی فرزندتان، به ویتامین D نیاز دارید. ویتامین D میزان کلسیم و فسفر را در بدن تنظیم می کند و این ها برای کمک به حفظ سلامتی استخوان و دندان ها مورد نیاز هستند. کمبود ویتامین D می تواند باعث نرمی استخوان در بچه ها گردد که باعث بیماری راشیتیسم می گردد. باید روزانه ۱۰ میکروگرم مکمل ویتامین D مصرف کنید. غذاهای محدودی حاوی ویتامین D هستند که این غذاها شامل ماهی های چرب مثل ساردین، مارگارین غنی شده و بعضی از غلات مخصوص صبحانه.
  بهترین منبع ویتامین D در تابستان آفتاب است. مدت زمان مورد نیاز برای ماندن در آفتاب به منظور ساخت ویتامین D کافی، بسته به فاکتورهای مختلفی همچون نوع پوست، چه ساعتی از روز و چه زمانی از سال برای هر فرد متفاوت است. اما به حمام آفتاب نیازی ندارید؛ میزان آفتاب مورد نیاز برای ساخت ویتامین D کافی، کمتر از میزانی است که برای برنزه کردن لازم است. اگر پوست تان تیره است و یا همیشه پوست تان را می پوشانید، ممکن است در معرض کمبود ویتامین D باشید.
 • آهن. اگر کمبود آهن دارید، احتمالاً خیلی خسته می شوید و ممکن است دچار کم خونی گردید. گوشت، سبزیجات با برگ سبز، میوه های خشک و آجیل، همگی دارای آهن هستند. بسیاری از غلات مخصوص صبحانه غنی شده از آهن هستند. اگر آهن خون تان پایین است، باید مکمل آهن مصرف کنید که به صورت قرص و شربت در دسترس است.
 • ویتامین C. شما به ویتامین C برای کمک به جذب آهن نیاز دارید. مرکبات، گوجه فرنگی، کلم بروکی، فلفل ها، سیب زمینی و برخی از آبمیوه های خالص منبع خوبی از ویتامین C هستند. اگر سطح آهن خونتان پایین است، خوردن آب پرتقال به همراه غذای غنی از آهن به شما کمک خواهد کرد.
 • کلسیم. کلسیم برای استخوان و دندان ها حیاتی است. محصولات لبنی و ماهی با استخوان قابل خوردن مثل ساردین غنی از کلسیم هستند. غلات مخصوص صبحانه، میوه خشک مثل انجیر و زردآلو، نان، بادام، سبزیجات با برگ سبز مثل شاهی، بروکلی، کلم، منابع خوب کلسیم هستند.

 

مکمل های ویتامینی

 

بهترین حالت این است که ویتامین D و مواد معدنی را از غذایی که می خورید دریافت کنید، اما وقتی باردار هستید، به مکمل هایی همچون موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 

 • ۱۰ میکروگرم ویتامین D در طی بارداری و شیردهی.
 • ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید؛ که ایده آل این است که از قبل دوران بارداری تا هفته ۱۲ بارداری مصرف شود.

اگر گیاه خوار هستید و یا از افرادی هستید که به هیچ عنوان از محصولات با منشأ حیوانی مصرف نمی کنید، ممکن است به مصرف ویتامین B12 هم نیاز پیدا کنید.
اگر رژیم خاص یا سختی دارید، به مکمل های بیشتری ممکن است نیاز داشته باشید.
از مکمل یا هر مکملی که حاوی ویتامین A است، استفاده نکنید، چون برای بچه ضرر دارد.
چه مکملی استفاده کنیم؟
اگر می خواهید فولیک اسید و ویتامینD را از مکمل های مولتی ویتامین دریافت کنید، مطمئن شوید که حاوی ویتامین A نباشد.

 

گیاه خوار، گیاه خوار مطلق و رژیم های خاص

 

یک رژیم متنوع و متعادل گیاه خواری، باید مواد غذایی لازم را برای شما و فرزندتان فراهم نماید. اگرچه، آهن و ویتامین B12 را به سختی می توان در این رژیم گنجاند. در مورد دریافت این دو ماده مغذی مهم با پزشکتان مشورت کنید.
همچنین اگر رژیم سختی را به خاطر عدم تحمل غذایی (مثل سلیاک) یا دلایل مذهبی رعایت می کنید، با پزشکتان در میان بگذارید. باید با یک مشاور تغذیه در مورد دریافت مواد غذایی لازم برای خود و فرزندتان مشورت کنید.

 

میان وعده غذایی سالم

 

ممکن است در طول روز مابین وعده های غذایی گرسنه شوید. از میان وعده هایی که چربی و یا قند بالایی دارند اجتناب کنید. به جای آن می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 

 • میوه تازه
 • ساندویچ نان و پنیر، ماهی تون، ماهی آزاد یا ساردین و سالاد
 • سالاد سبزیجات
 • ماست کم چرب
 • برگه زردآلو، انجیر و آلو بخارا
 • سوپ سبزیجات و لوبیا
 • غلات مخصوص صبحانه بدون قند یا پوره و شیر
 • نوشیدنی هایی که با شیر درست می شوند و آبمیوه های بدون قند
 • لوبیای پخته یا سیب زمینی پخته

 

کافئین

 

سطح بالای کافئین ممکن است منجر به داشتن بچه با وزن کم گردد، که این خود در رابطه با سلامتی، احتمال داشتن مشکلات را در زندگی افزایش می دهد. همچنین افزایش سطح آن، ممکن است منجر به سقط گردد. کافئین به طور طبیعی در بسیاری از غذاها مثل قهوه، چای، شکلات یافت می شود و به برخی از نوشیدنی های بدون گاز و انرژی زا نیز اضافه می گردد. همچنین ممکن است در داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا نیز یافت شود. در مورد استفاده از چنین داروهایی به پزشک خود مشورت کنید.
نیازی نیست که کافئین به طور کامل قطع شود، اما باید محدود گردد و نباید از ۲۰۰ میلی گرم در روز بیشتر مصرف شود. چای و قهوه، آبمیوه یا آب بدون کافئین مصرف کنید و میزان مصرف نوشابه های انرژی زا را که ممکن است کافئین بالایی داشته باشند محدود کنید. اگر گهگاهی از این میزان بیشتر مصرف کردید، نگران نباشید، چون خطر بسیار کمی دارد.
غذاها و نوشیدنی های حاوی کافئین عبارتند از:

 

 • یک ماگ قهوه فوری: ۱۰۰ میلی گرم
 • یک ماگ قهوه خالص: ۱۴۰ میلی گرم
 • یک ماگ چای: ۷۵ میلی گرم
 • یک قوطی کوکا کولا: ۴۰ میلی گرم
 • یک قوطی نوشابه انرژی زا: تا ۸۰ میلی گرم
 • یک تکه شکلات ساده ۵۰ x1گرمی: تا ۵۰ میلی گرم
 • یک تکه شکلات شیری۵۰ x1گرمی: تا ۲۵ میلی گرم

 

پس اگر:

 

 • یک تکه شکلات خالص و یک ماگ قهوه خالص می خورید
 • دوماگ چای و یک قوطی کوکاکولا می خورید
 •  یک ماگ قهوه فوری و یک قوطی نوشابه انرژی زا می خورید

تقریباً ۲۰۰ میلی گرم کافئین را مصرف کرده اید.

 

سیگار

 

هر یک سیگاری که می کشید، به فرزندتان آسیب می رساند. سیگار مانع رسیدن اکسیژن به بچه می شود. بنابراین قلب کوچک شان مجبور است که در هر باری که سیگار می کشید، سخت تر بزند. سیگار حاوی بیش از ۴۰۰۰  ماده شیمیایی است. حفظ فرزندتان از تنباکوی سیگار یکی از بهترین کارهایی است که برای شروع یک زندگی سالم می توانید به او ارزانی کنید.
برای ترک کردن هیچ وقت دیر نیست.

 

اگر همین حالا سیگار کشیدن را متوقف کنید

 

سیگار نکشیدن فوایدی را برای شما و فرزندتان بلافاصله به همراه خواهد داشت. مونواکسید کربن و مواد شیمیایی از بدنتان پاک خواهد شد و سطح اکسیژن به حالت نرمال بازخواهد گشت.

 

برنامه عملی برای ترک سیگار

 

 1. فکر کنید
  به این مسایل فکر کنید:
  ◊ اگر سیگار را قطع کنید، چه چیزی عاید شما و فرزندتان می شود؟
  ◊ چقدر سیگار کشیدن برای تان هزینه دارد؟
  ◊ پول تان را روی چه چیز دیگری می توانید خرج کنید؟ با پولی که جمع می کنید، برای خودتان و فرزندتان چه کار می توانید بکنید؟
  ◊ چه چیز باعث می شود که به سیگار کشیدن ادامه دهید؟
  اگر سیگار کشیدن را متوقف کنید:
  ◊ تهوع صبحگاهی و مشکلات کمتری در بارداری خواهید داشت.
  ◊ شانس داشتن بارداری و بچه سالم تر بیشتر خواهد بود.
  ◊ احتمال مرده زایی کاهش پیدا خواهد کرد.
  ◊ از عهده زایمان بهتر درخواهید آمد.
  ◊ فرزند شما از عهده مشکلات تولد بهتر درخواهد آمد.
  ◊ احتمال زایمان زودرس و مواجه شدن بچه با مشکلات تنفسی، تغذیه و سلامتی که اغلب به دنبال زایمان زودرس پیش می آید، کمتر خواهد بود.
  ◊ احتمال این که بچه با وزن پایین متولد شود و در حفظ گرمای بچه دچار مشکل گردید، کمتر خواهد بود. بچه های مادران سیگاری به طور متوسط ۲۰۰ گرم کمتر از دیگر بچه ها هستند. این بچه ها ممکن است در طول زایمان و یا پس از زایمان دچار مشکل شوند و بیشتر مستعد عفونت هستند.
  ◊ مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش خواهید داد.
  همچنین زندگی آینده فرزندتان بهتر خواهد بود. بچه هایی که والدین سیگاری دارند، از بیماری هایی که نیاز به درمان بیمارستانی دارند، مثل آسم، بیشتر رنج خواهند برد.
  هرچه زودتر سیگار کشیدن را متوقف کنید، بهتر است. حتی نکشیدن سیگار در چند هفته آخر بارداری برای شما و فرزندتان مفید خواهد بود.
 2. کمک بگیرید
  از دوستان و خانواده بخواهید که به شما کمک کنند و حمایت تان نمایند.
 3. آمادگی
  اگر بفهمید که چرا سیگار می کشید و هدف شما از سیگار کشیدن چیست، قادر خواهید بود که خود را برای زمانی که آن را ترک می کنید، آماده سازید تا از عهده آن برآیید. موارد زیر می توانند به شما کمک کنند:
  ◊ با یک نفر دیگر ترک کنید تا هر دو همدیگر را حمایت کنید.
  ◊ عاداتی را که به همراه سیگار کشیدن داشتید، تغییر دهید.
  ◊ برنامه ریزی کنید که بدون استفاده از سیگار در شرایط سخت چگونه برخورد کنید.
  ◊ یک روز را برای ترک سیگار انتخاب کنید. ببینید اولین روزهای ترک در حین کار باشید راحت تر هستید یا در تعطیلات آخر هفته؟ مشغول باشید بهتر است یا در آرامش؟ هرچیزی را که انتخاب می کنید، یک روز کاملاً سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 4. سیگار کشیدن را متوقف کنید
  بسیاری از افراد دوباره سیگار کشیدن را شروع می کنند چون نمی توانند از عهده علایم قطع آن بر آیند. روزهای اول ممکن است خیلی خوب نباشد اما علایم نشانه این هستند که بدن تان دارد احیا شدن را آغاز می کند.
  روزی را برای خودتان در نظر بگیرید و برای موفقیت تان به خودتان جایزه بدهید.

 

در معرض دود سیگار بودن

 

اگر همسر یا هر فرد دیگری که با شما زندگی می کند، سیگار می کشد، روی شما و فرزندتان، قبل و بعد از تولدتان می تواند اثر بگذارد. ترک این شرایط ممکن است سخت تر باشد.
در معرض دود سیگار بودن می تواند منجر به وزن کم در زمان تولد و مرگ ناگهانی نوزاد گردد. احتمال بستری شدن نوزاد والدین سیگاری در سال اول زندگی، به علت برونشیت و پنومونی در بیمارستان بیشتر است، و در طول یک سال، بیش از ۱۷۰۰۰ کودک زیر ۵ سال، به علت بودن در معرض دود سیگار در بیمارستان بستری می شوند.

 

الکل

 

وقتی الکل مصرف می کنید، از طریق جفت به بچه می رسد. مصرف زیاد الکل ممکن است اثرات جدی بر رشد بچه داشته باشد.
به خاطر این خطر، زنان باردار و زنانی که اقدام به باردار شدن می کنند، باید از خوردن الکل اجتناب کنند. از خوردن الکل به خصوص در سه ماهه اول بارداری به دلیل افزایش خطر سقط اجتناب کنید.
وقتی الکل می خورید، از طریق جفت به بچه می رسد. کبد بچه یکی از آخرین اورگان هایی است که در انتهای بارداری کامل می شود. و تا نیمه دوم بارداری کامل نمی شود. بچه، همانند شما نمی تواند الکل را طبق پروسه کبدی دفع کند.
نوشیدن الکل تنها در سه ماهه اول بارداری خطرناک نیست، در تمام طول بارداری می تواند بر بچه اثر بگذارد. و اگر در طول بارداری زیاد مصرف کنید، مشکلات خاصی ممکن است ایجاد شود که تحت عنوان سندروم جنینی الکل نامیده می شود.
بچه هایی که این سندروم را دارند، دارای مشکلات زیر هستند:

 

 • اختلال رشد
 • ناهنجاری های صورت
 • اختلالات رفتاری و فراگیری

 

قرص و دیگر داروها

 

برخی از داروها مثل مسکن های از بین برنده درد، ممکن است برای سلامت بچه مضر باشند و برخی هم هیچ خطری ندارند. داروهایی که برای درمان آسم، بیماری تیروئید، دیابت و صرع استفاده می شوند، بی خطر هستند.
برای اطمینان از بی خطر بودن دارو، باید:

 

 • همیشه قبل از مصرف دارو، آن را با پزشک یا مامای خود چک کنید.
 • در صورت باردار بودن، قبل از گرفتن نسخه دارویی از پزشک یا دندانپزشک و یا هر مرکز درمانی، آن ها را از باردار بودن خود مطلع کنید.
 • اگر به طور منظم دارویی مصرف می کنید، بهتر است قبل از بارداری و یا به محض این که از بارداری خود مطلع شدید، به پزشکتان اطلاع دهید.

 

داروهایی که معمولاً در بارداری بی خطر هستند شامل: استامینوفن (پاراستامول)، اغلب آنتی بیوتیک ها، درمان های دندانپزشکی (داروهای بی حس کننده موضعی)، برخی از واکسن ها (شامل کزاز و آنفولانزا) هستند.

مشکلات کوچک اولین انتخاب دومین انتخاب استفاده نکنید
یبوست فیبر بیشتر بخورید. ملین های حجم دهنده بخورید. با نظر پزشک، بیزاکودیل یا لاکتولوز مصرف کنید.

سرفه عسل و آبلیمو در آب داغ. شربت های سینه ساده. داروهایی که حاوی کدئین هستند؛ مگر این که پزشک تجویز کند.
اسهال ساشه های خوراکی تأمین آب و املاح. لوپرامید.
هموروئید(بواسیر) کرم، پماد و یا شیاف های تسکین دهنده. کیسه یخ.
تب یونجه، آلرژی به غبار خانه و موی حیوان اسپری بینی و قطره چشمی آنتی هیستامین. اسپری بینی استروئیدی. بنا بر توصیه پزشکتان: دوزهای معمول آنتی هیستامین لوراتادین و کلرفنیرامین. دیگر آنتی هیستامین ها
شپش سر شانه کردن مرطوب مو. لوسیون دایمتیکون. در صورت اثر نداشتن: داروهای شپش سر، که حاوی مالاتیون در آب هستند.
سوء هاضمه آنتی اسید. بنا بر توصیه پزشکتان: داروهایی که تولید اسید را کم می کنند مثل امپرازول.
احتقان بینی بخور بخار آب یا دوش آب داغ. اگر حاد و شدید است، دوزهای معمول اسپری بینی اکسی متازولین یا زایلومتازولین. فنیل افرین یا سودوافدرین، به خصوص در سه ماهه اول بارداری.
درد(مثل سردرد و دندان درد) پاراستامول(استامینوفن) در سه ماهه دوم بارداری ممکن است ایبوپروفن داده شود (هفته ۲۷ – ۱۴) اما از مصرف آن در سه ماها اول و سوم بارداری اجتناب کنید؛ مگر با تجویز پزشکتان. داروهایی که حاوی کافئین هستند؛ مگر با تجویز پزشک.
کِرم های نخی شکل بدون تجویز پزشک، داروساز نمی تواند داروهای ضد انگل به خانم باردار بدهد. بنا بر توصیه پزشکتان: مبندازول، اما ترجیحاً در سه ماهه اول بارداری مصرف نشود.
قارچ واژینال بدون تجویز پزشک، داروساز نمی تواند داروهای ضد قارچ به خانم باردار بدهد. بنا بر توصیه پزشکتان: شیاف یا کرم کلوتریمازول. اگر در پایان بارداری هستید، از اپلیکاتور شیاف استفاده نکنید. فلوکونازول.

 

داروهای غیرقانونی

 

داروهای غیرقانونی مثل انواع شاهدانه (حشیش)، اکستازی، کوکائین، و هروئین می توانند به بچه آسیب برسانند. اگر هر کدام از این مواد را استفاده می کنید، بسیار مهم است که به پزشک یا مامای تان بگویید تا توصیه های لازم جهت عدم مصرف مواد فوق را به شما ارائه دهند. برخی از معتادان به این مواد، برای تثبیت شدن و حفظ سلامتی جنین نیاز به درمان دارویی دارند.

 

درمان گیاهی و داروهای هامیوپاتی و رایحه درمانی

 

همه داروهای گیاهی در بارداری بی خطر نیستند. به کسی که به شما دارو را تجویز کرده بگویید که باردار هستید و به پزشک یا مامای خود بگویید که چه دارویی مصرف می کنید.

 

عکسبرداری با اشعه X

 

در صورت امکان بایداز عکسبرداری در بارداری اجتناب کرد. به دندانپزشک تان بگویید که باردار هستید.

 

حفظ فعالیت در بارداری

 

هرچه در طول بارداری بیشتر فعالیت کنید، تطابق پیدا کردن تان با تغییرات شکل و اضافه وزن ناشی از بارداری آسان تر خواهد بود. همچنین در زمان زایمان به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید دوران زایمان بهتری را سپری کنید و به فرم عادی پس از زایمان برگردید. به فعالیت های فیزیکی روزانه خود و ورزش (ورزش و تفریح، رقص و یا راه رفتن، و رفتن به خرید و برگشتن) تا جایی که احساس راحتی می کنید، ادامه دهید. خیلی خودتان را خسته نکنید، و به یاد داشته باشید که با پیشرفت بارداری و یا بنا به توصیه پزشک، نیاز دارید که آهسته و آرام فعالیت داشته باشید. به عنوان یک قانون کلی، وقتی دارید ورزش می کنید، باید قادر باشید که به حرف زدن تان ادامه دهید. موقع حرف زدن، اگر نفس کم می آورید، احتمالاً ورزشی که می کنید برای تان سنگین است. اگر قبل از بارداری فعالیتی نداشته اید، سراغ ورزش سنگین نروید. اگر ورزش هوازی را شروع می کنید، بیش از ۱۵ دقیقه و سه بار در هفته ورزش نکنید. به تدریج جلسات را به ۳۰ دقیقه و چهار بار در هفته افزایش دهید. به مربی خود اطلاع دهید که باردار هستید.

 

نکاتی در مورد ورزش کردن

 

 • برای بهره بردن از ورزش، نیازی به سنگین بودن آن نیست.
 • قبل از ورزش خود را گرم کنید و خود را ریلکس و شل کنید.
 • سعی کنید در کارهای روزانه، فعالیت تان را حفظ کنید. نیم ساعت پیاده روی در روز کافی است. اگر نمی توانید، در حد توان، هرچقدر می توانید راه بروید.
 • از ورزش در هوای گرم خودداری کنید.
 • به مقدار فراوان آب و مایعات بنوشید.
 • اگر به کلاس های ورزشی می روید، اطمینان حاصل کنید که مربی شما واجد شرایط است و از بارداری شما و سن بارداری تان اطلاع دارد.
 • ممکن است بخواهید شنا کنید، زیرا آب به کنترل افزایش وزن کمک خواهد کرد.

 

ورزش هایی که باید از آن ها اجتناب باید کرد

 

 • دراز کشیدن بر پشت به خصوص بعد از ۱۶ هفتگی. رحم حامله بر روی عروق بزرگ فشار می آورد و ممکن است احساس افتادگی و غش پیدا کنید.
 • ورزش های تماسی که خطر ضربه خوردن را دارند، مثل کیک بوکس، جودو و اسکواش.
 • اسب سواری، اسکی سرعت، هاکی روی یخ، ژیمناستیک و دوچرخه سواری، چون خطر افتادن وجود دارد.
 • غواصی زیر آب، چون بچه هیچ حفاظتی در برابر کاهش فشار آب حین بالا آمدن از آب و آمبولی هوا ندارد.
 • ورزش کردن در ارتفاع بیش از ۲۵۰۰ متر، تا زمانی که با محیط تطابق پیدا کنید. این به دلیل این است که شما و فرزندتان در معرض خطر بیماری کوه گرفتگی ناشی از کاهش اکسیژن هستید.

 

ورزش هایی جهت تناسب اندام در بارداری

 

سعی کنید این ورزش ها را هر روز انجام دهید. این ها عضلات شما را قوی خواهند کرد تا بتوانید وزن اضافی را تحمل کنید، مفاصل شما را قوی خواهند کرد، جریان خون را بهبود خواهند بخشید، کمردرد را کاهش خواهند داد و باعث می شوند که احساس خوبی داشته باشید.

 

ورزش های تقویت شکم

 

این ها عضلات شکمی شما را تقویت می کنند و کمردرد را که می تواند باعث ایجاد مشکل در بارداری گردد، کاهش می دهند. هرچه بچه بزرگتر می گردد، شاهد افزایش گودی کمر بیشتری خواهید بود که منجر به کمردرد می شود.

 

 • در حالی که زانوها زیر ران روی زمین، دست ها زیر شانه ها و کف دست ها به حالت باز روی زمین قرار دارند، عضلات شکم را به داخل منقبض کنید تا پشت تان صاف گردد.
 • عضلات شکم را به داخل بکشید و پشت تان را به سمت سقف بالا ببرید. سرتان شل کنید. نگذارید آرنج تان قفل کند.
 • برای چند ثانیه به همین حالت بمانید و سپس به همان حالت اول برگردید.
 • نگذارید که کمرتان گود گردد، همیشه باید به حالت صاف و یا طبیعی برگردد.
 • این حرکات را به آرامی ۱۰ مرتبه انجام دهید، اجازه دهید که عضلات تان سخت کار کنند و کمرتان را با احتیاط حرکت دهید. کمرتان را تا جایی که احساس راحتی می کنید حرکت دهید.

 

تمرینات برای شیب لگن

 

در حالی که خوابیده اید، باسن را به دیوار تکیه دهید و روی شانه هایتان بلند شوید. زانوها را صاف نگه دارید. شکم تان را به داخل به سمت ستون فقرات بکشید تا پشت تان به سمت دیوار صاف شود. چهار ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. ۱۰ بار این کار را تکرار کنید.

 

تمرینات کف لگن

 

تمرینات کف لگن به تقویت عضلات کف لگن کمک می کنند که تحت فشار شدید در بارداری و زایمان هستند. کف لگن شامل لایه های عضلانی است که از استخوان پوبیس (در جلو) تا قاعده استخوان کمری (در پشت) مانند یک بستر حمایت کننده، امتداد پیدا می کند. در طی بارداری وقتی سرفه می کنید یا تحت فشار قرار می گیرید، ممکن است دچار نشت ادرار گردید. با انجام تمرینات کف لگن، عضلات کف لگن را تقویت می کنید و این کار به کاهش یا جلوگیری از این مشکل در بعد از بارداری کمک خواهد کرد. حتی اگر جوان هستید و در حال حاضر از بی اختیاری استرسی ادرار رنج نمی برید، مهم است که این تمرینات را انجام دهید.

 

 • مثل زمانی که جلوی حرکات روده را می گیرید، خودتان را جمع کنید.
 • در همان زمان، واژن را به سمت داخل بکشید، گویی دارید یک تامپون را نگه می دارید، و مجرای ادراری را طوری منقبض کنید گویی دارید جلوی خروج ادرار را می گیرید.
 • در ابتدا این کار را سریع انجام دهید. عضلات را سفت کنید و بعد بلافاصله رها کنید.
 • بعد آن را به آرامی انجام دهید. خود را تا آنجا که می توانید منقبض نگه دارید و بعد رها کنید. سعی کنید تا ۱۰ بشمارید.
 • سعی کنید در طول روز سه بار، و هر بار هشت مرتبه این کار را انجام دهید. برای این که یادتان نرود، در هر وعده غذایی آن را انجام دهید.

همچنین قبل و در طی سرفه و عطسه، نیاز خواهید داشت که تمرین سفت کردن عضلات کف لگن را انجام دهید.

 

تمرینات برای پاها

 

این تمرینات نشسته یا ایستاده می توانند انجام شوند. این تمرینات باعث بهبود گردش خون، کاهش تورم مچ پا و مانع گرفتگی عضلات ساق پا می گردد.

 

 • پای تان را به شدت به سمت بالا و پایین ۳۰ مرتبه خم کنید و بکشید.
 • پای تان را هشت مرتبه به یک سمت و سپس به سمت دیگر بچرخانید.
 • با پای دیگر تکرار کنید.

 

برای حفاظت از پشت تان

 

 • صاف بنشینید در حالی که باسن تان به پشت صندلی تکیه دارد. اگر می خواهید یک کوسن کوچک را در کمرتان قرار دهید.
 • وقتی چیزی را بلند می کنید، زانوهای تان را خم کنید نه کمرتان را.
 • سعی کنید صاف بایستید.

 

عفونت ها

 

روبلا (سرخجه)

 

اگر در چهار ماه اول بارداری دچار بیماری سرخجه گردید، اثرات جدی بر روی بینایی و شنوایی بچه به جا می گذارد و باعث آسیب های مغزی و قلبی می گردد. تمامی کودکان بر علیه بیماری سرخجه در ۱۳ ماهگی و قبل از رفتن به مدرسه با واکسن MMR ایمن می گردند.
اگر شما ایمن نیستید و در تماس با سرخجه می باشید، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. آزمایش خون نشان می دهد که آیا دچار عفونت گردیده اید یا نه.

 

عفونت های منتقل شده از طریق رابطه جنسی

 

عفونت های منتقل شده از طریق رابطه جنسی در حال افزایش هستند. شایع ترین آن ها کلامیدیا است. ۷۰% زنان و ۵۰% مردان که مبتلا به این عفونت هستند هیچ علایمی را نشان نمی دهند. بنابراین شما ممکن است ندانید که چه کسی مبتلا هست. با این حال، بسیاری از عفونت های منتقل شده از طریق رابطه جنسی در طول بارداری و بعد از تولد، می توانند بر سلامت بچه اثر بگذارند. اگر به هر دلیلی بر این باور هستید که خودتان یا همسرتان به این عفونت ها مبتلا هستید، باید بلافاصله برای کنترل مراجعه نمایید و مطمئن باشید که اسرار شما حفظ خواهد گردید.

 

HIV  و ایدز

 

یک تست HIV در آزمایشات روتین پیش از بارداری برای شما درخواست خواهد شد. در صورت مثبت بودن محرمانه خواهد بود و به شما مشاوره لازم داده خواهد شد.